|
Oferta edukacyjna - Studia I stopnia - Dietetyka
Dietetyka to dziedzina nauki mająca charakter interdyscyplinarny, zajmująca się zasadami i sposobem żywienia człowieka oraz szeroko rozumianą żywnością w kontekście wpływu tych czynników na stan zdrowia człowieka.
Dynamiczny rozwój wiedzy o wzajemnych korelacjach między żywnością i sposobem żywienia a zdrowiem człowieka, a także wspomaganie procesu terapeutycznego poprzez odpowiednio modyfikowane diety, specjalistyczne i ukierunkowane metody żywienia, jak również powszechna obecność i dostępność coraz to nowszych postaci i form żywności wymaga wykształcenia odpowiednio przygotowanych specjalistów na poziomie studiów wyższych. Trzeba też zaznaczyć, że w ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania zdrowym stylem życia, dbałością o wygląd i troską o swoją sylwetkę. Również ten obszar działań wymaga wszechstronnego poradnictwa ze strony kompetentnych fachowców.
Na trzecim roku studiów studenci będą mieli możliwość realizacji zajęć w zakresie trzech specjalności, tj. dietetyka kliniczna, poradnictwo dietetyczne i żywienie zbiorowe oraz psychodietetyka. Zaproponowany program nauczania charakteryzujący się dużą ilością ćwiczeń pozwoli absolwentom wszystkich specjalności zdobytą wiedzę teoretyczną przełożyć na działania praktyczne.
|
Specjalności na kierunku Dietetyka:
|
|
Wybrane przedmioty:
Żywienie w chorobach nowotworowych, Żywienie w alergiach i nietolerancjach pokarmowych, Nadwaga i otyłość - skutki psychologiczne i społeczne, Psychoterapia osób z zaburzeniami odżywiania, Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, Diety niekonwencjonalne, Anatomia człowieka, Wprowadzenie do psychologii, Mikrobiologia ogólna i żywności, Dietetyka pediatryczna, Higiena, toksykologia i bezpieczeństwo żywności, Zdrowie publiczne i promocja zdrowia, Suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia żywieniowego, Dietoterapia i dietoprofilaktyka w chorobach metabolicznych i cywilizacyjnych, Komunikacja interpersonalna, Zaburzenia odżywiania, Organizacja żywienia zbiorowego i cateringu, System HACCP w żywieniu zbiorowym, Surowce i leki pochodzenia naturalnego w dietetyce, Żywienie kobiet ciężarnych i karmiących.
|
|
Perspektywy zatrudnienia:
Absolwent specjalności dietetyka kliniczna będzie mógł podjąć pracę w:
-
Placówkach lecznictwa zamkniętego (oddziały szpitalne, działy żywienia w szpitalach, sanatoriach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, kuchnie szpitalne oraz kuchnie przygotowujące posiłki dla niemowląt).
-
Placówkach lecznictwa ambulatoryjnego (gabinety dietetyczne przychodni ogólnych i specjalistycznych).
-
Placówkach pomocy społecznej (domy pomocy społecznej, domy dziecka, zakłady wychowawcze).
-
Zakładach żywienia zbiorowego zamkniętego: żłobki, przedszkola, szkoły, internaty, bursy, stołówki studenckie i pracownicze.
-
Zakładach przemysłu spożywczego i farmaceutycznego (produkcja żywności wzbogaconej, suplementów diety, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i medycznego).
-
Instytucjach nadzoru żywnościowo-żywieniowego np. Państwowa Inspekcja Sanitarna.
-
Organizacjach konsumenckich, kluby sportowe, placówki odnowy biologicznej itp.
-
Własna działalność gospodarcza w zakresie poradnictwa żywieniowego (gabinet dietetyczny).
-
Placówkach oświatowych.
Absolwenci specjalności poradnictwo dietetyczne i żywienie zbiorowe będą mogli podjąć pracę w:
-
Własna działalność gospodarcza w zakresie poradnictwa żywieniowego (gabinet dietetyczny), a także w zakresie żywienia zbiorowego.
-
Placówki pomocy społecznej (domy pomocy społecznej, domy dziecka, zakłady wychowawcze).
-
Zakłady żywienia zbiorowego: żłobki, przedszkola, szkoły internaty, bursy, stołówki studenckie i pracownicze).
-
Zakłady żywienia zbiorowego otwartego: restauracje, w tym restauracje i jadłodajnie dietetyczne, hotele, domy wczasowe, ośrodki wypoczynkowe, firmy cateringowe.
-
Zakłady przemysłu spożywczego i farmaceutycznego (produkcja żywności wzbogaconej, suplementów diety, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i medycznego).
-
Instytucje nadzoru żywnościowo-żywieniowego np. Państwowa Inspekcja Sanitarna.
-
Organizacje konsumenckie, kluby sportowe, placówki odnowy biologicznej itp.
-
Placówki oświatowe.
Absolwenci specjalności psychodietetyka mogą podjąć pracę w:
-
Gabinety dietetyczne specjalizujące się w terapii zaburzeń odżywiania
-
Gabinety psychologiczne i poradnie terapii uzależnień
-
Placówki lecznictwa zamkniętego (oddziały szpitalne, działy żywienia w szpitalach, sanatoriach, zakładach opiekuńczo-leczniczych)
-
Organizacje konsumenckie, kluby sportowe, placówki odnowy biologicznej itp.
-
Własna działalność gospodarcza w zakresie poradnictwa żywieniowego (gabinet dietetyczny)
-
Instytucje nadzoru żywnościowo-żywieniowego np. Państwowa Inspekcja Sanitarna.
-
Placówki oświatowe.
|
|